Spotkania ze zwierzętami: Mazurek

Zapraszam na kolejny post z serii Spotkania ze zwierzętami. Bohaterem niniejszego wpisu będzie mazurek, ptak, który bardzo często mylony jest z wróblem.

Prowadząc obserwację ptaków, które przez okres zimowy odwiedzały (niektóre nadal) mój karmnik, doszedłem do wniosku, że pod moim blokiem widuję same mazurki, nie ma ani jednego wróbla. Blok dalej, kiedy idę do sklepu, obserwuję same wróble, nie widziałem tam jeszcze mazurka. Przypadek? Może ptaki, podzieliły się terytorium i postanowiły nie wchodzić sobie w paradę? Póki co, nie znam odpowiedzi na to pytanie.

To mazurek czy wróbel?

Ludzie bardzo często mylą ze sobą te dwa gatunki ptaków. Zazwyczaj spotykam się z sytuacją, kiedy ktoś widzi mazurka i mówi: “O wróbel przyleciał”. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją odwrotną, aby ktoś pomylił wróbla z mazurkiem. Jakby dla jednych mazurek nie istniał. Ale i tak nikt nie przebije mojego sąsiada, którego należy zaliczyć do tzw. “osób wszystkowiedzących”. Jakiś czas temu zaczepił mnie na ulicy i powiedział mi, że widział makolągwę. Zaczął mi ją opisywać: “Wielkość taka jak kawka, tyle że bardziej barwna”.

Myślę sobie, długość kawki to na oko, jakieś 30 cm wzwyż, makolągwa jest dość małym ptakiem, jej długość ciała to ok. 13 cm. Czyżby dorwała gdzieś jakiś hormon wzrostu? Może jakaś anomalia? Jednak zaraz uzmysłowiłem sobie, że mój sąsiad widział najprawdopodobniej sójkę, których też jest sporo w mojej okolicy. Wracam do mazurków i wróbli.

Nie wnikając w szczegóły, mazurka od wróbla i na odwrót, najprościej jest odróżnić po kolorze głowy. Mazurek na jednolicie brązowy kapturek. Wróbel zaś, na środku głowy, ma szarą plamkę. Rozróżnienie tych dwóch gatunków ptaków, na podstawie koloru głowy, dotyczy samców.

Metryczka

  • Gromada – ptaki
  • Rząd – wróblowate
  • Rodzina – wróble
  • Gatunek – mazurek
  • Długość ciała – ok. 13-14 cm
  • Rozpiętość skrzydeł – ok. 21 cm
  • Masa ciała – ok. 22-25 g
  • Występowanie – teren całego kraju, w górach do 700-800 m n.p.m.
  • Rozród – lęgi w roku, jaja w bardzo zmiennym ubarwieniu. Mazurki wysiadują jaja 13-14 dni. Młode osobniki opuszczają gniazdo po 16-17 dniach
  • Ochrona – w Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą

Samica wróbla jest zupełnie inna od samca. Samice mazurka wygląda praktycznie tak samo jak samiec. Mazurek jest także mniejszy od wróbla. Obejrzyjcie sobie dokładnie poniższe zdjęcia, na których przedstawiam kolejno mazurka, samca i samicę wróbla.

Mazurek
Samiec mazurka
Wróbel
Samiec wróbla
mazurek wróbel samica
Samica wróbla

Mazurek – częsty gość w moim karmniku

Jeśli czytaliście poprzedni post z serii (o bogatce – link), to pewnie wiecie, że na początku zimy zmajstrowałem karmnik dla ptaków. Mazurek, to zdecydowanie najczęstszy gość tej ptasiej stołówki. Pierwsze osobniki widywałem już bardzo rano, kiedy na zewnątrz było jeszcze szarawo. Ostatni raz, obserwuję te ptaki, kiedy dzień zaczyna ustępować nocy.

Mazurek, w przeciwieństwie do bardzo płochliwej bogatki, nie zwraca, przeważnie, uwagi na otoczenie, kiedy zajęty jest konsumpcją ziaren słonecznika czy prosa. Siedzi dopóty, dopóki nie zaspokoi głodu, lub ktoś podejdzie zbyt blisko. Jest przy tym strasznym bałaganiarzem. Po wizycie tych ptaków, sporo ziarna leżało na śniegu, pod karmnikiem. Lecz nie na długo. Jeśli ziaren tych nie zjedzą inne mazurki, bądź bogatki, bardzo często teren pod karmnikiem czyściły gołębie miejskie, rzadziej kawki. Na gołębiach można polegać, nic się nie zmarnuje.

Mazurek
Mazurek

Obserwacjami mazurków, które odwiedzały mój karmnik w zimie, umilałem sobie dni pracy. Karmnik okazał się dobrym pomysłem, bowiem czasami, gdy nie mam ochoty by wyjść w teren (ale to zdarza się bardzo rzadko), gdy nie mam czasu, bo pracy jest po łokcie, mogę obserwować ptaki przez okno mojego mieszkania.

Koniec na dzisiaj. W niedalekiej przyszłości, ukaże się kolejny post z cyklu Spotkania ze zwierzętami. Kto będzie bohaterem? Tego Wam nie zdradzę. Napiszę tylko, że to ssak, którego, na pierwszy rzut oka, wziąłem na za kamień :).

Mazurek
Mazurek czyszczący teren pod karmnikiem
0 0 głosy/ów
Oceń ten post
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x