Odznaki PTTK dla rowerzystów cz. 2

Dzisiaj, zgodnie z wczorajszą obietnicą, prezentuję Wam kolejną część cyklu o odznakach PTTK dla rowerzystów. Już teraz mogę napisać, że cały cykl będzie liczył 7 postów. Odznak jest dużo, przede wszystkich regionalnych, których na chwilę obecną jest 19.

Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411

W 1985 roku PTTK ustanowiło z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem Odznakę Turystyki Kolarskiej „Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411″.

Odznakę może zdobyć każdy turysta, który spełnia poniższe warunki:

  • przejedzie trasę: Czerwińsk n. Wisłą – Lidzbark Welski – Kurzętnik – Działdowo – Grunwald – Olsztynek – Olsztyn – Morąg – Dzierzgoń – Malbork – Kwidzyn – Radzyń Chełmiński – Golub Dobrzyń
  • zwiedzi muzea: Bitwy Grunwaldzkiej, Warmii i Mazur (w Olsztynie), zamku w Malborku
  • uzyska potwierdzenia zgodnie z zasadami KOT w oddzielnej „Książeczce wycieczek kolarskich” lub na odrębnym arkuszu potwierdzeń
  • przejedzie trasę w trakcie jednej wielodniowej wycieczki, zgodnie z podanym kierunkiem i kolejnością.
Odznaka Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411 - odznaki PTTK dla rowerzystów
Odznaka Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411

Pełny regulamin dostępny jest tutaj.

Rajd Kolarski „Szlakami Zamków w Polsce”

Rajd ten polega na zwiedzeniu zamków, również ruin po zamkach. Trasa została oparta o mapę „Zamki w Polsce” wyd. PPWK. Obiekty zostały podzielone na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Każdy obiekt może zostać zwiedzony tylko raz.

Obiekty wpisuje się i potwierdza w „Książeczce wycieczek kolarskich”. Jeżeli zamek jest obiektem muzealnym, potwierdzenie powinno być dokonane w zamku. W pozostałych przypadkach w miejscowości, w której zamek się znajduje.

Odznaka rajdu ma trzy stopnie, które zdobywa się kolejno, zgodnie z poniższą tabelą:

StopieńWymagana liczna zamków do zwiedzeniaZ tego obowiązkowych
brązowy5010
srebrny10020
złoty15040
RAZEM30070
wzory odznak Rajdu Kolarskiego „Szlakami Zamków w Polsce” - odznaki pttk dla rowerzystów
wzory odznak Rajdu Kolarskiego „Szlakami Zamków w Polsce”

Wykaz zamków obowiązkowych oraz pełny regulamin dostępne są tutaj.

Ogólnopolska Kolarska Odznaka PTTK – Wiślana Trasa Rowerowa

Choć w całości trasa nie jest ukończona, to w 2011 roku, Zarząd Główny PTTK ustanowił Ogólnopolską Kolarską Odznakę PTTK – Wiślana Trasa Rowerowa.

Według regulaminu, odznaka ta, jest odznaką jednostopniową, którą może zdobyć każdy turysta, który ukończył 10 rok życia. Odznakę można uzyskać indywidualnie lub w grupie. Czas na zdobycie odznaczenia nie jest ograniczony, a trasę można pokonywać w dowolnym kierunku, na dowolnych odcinkach.

Warunkiem uzyskania odznaki jest:

  • przejechanie na rowerze trasy od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Morza Bałtyckiego,
  • uzyskanie potwierdzeń przejazdu we wszystkich 60 punktach kontrolnych wymienionych w załączniku do regulaminu, zgodnie z zasadami KOT w książeczce wycieczek kolarskich lub odrębnie prowadzonej kronice,
  • dopuszcza się udokumentowanie pobytu w punkcie kontrolnym, zdjęciem rowerzysty wykonanym na tle zwiedzanego obiektu.

Lista punktów kontrolnych oraz cały regulamin dostępne są tutaj.

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa - odznaki pttk dla rowerzystów

Odznaka UECT

Europejski Związek Turystyki Rowerowej UECT (Union Europeenne de Cyclotourisme) powstał 9 listopada 2002 roku. Na początku jego skład tworzyły trzy kraje: Francja, Belgia oraz Portugalia. Polska dołączyła do Związku w 2004 roku. W chwili obecnej UECT zrzesza 7 krajów: Belgię, Francję, Hiszpanię, Polskę, Portugalię, Ukrainę oraz Luksemburg.

Głównym celem UECT jest promowanie aktywnej turystyki rowerowej. Jedną z głównych imprez jest “Tydzień Turystyki Rowerowej UECT”, który jest organizowany corocznie w lipcu, w różnych krajach członkowskich UECT.

Logo UECT

UECT ustanowiła swoją odznakę, która posiada 6 stopni, z odpowiednią ilością gwiazdek na odznace (od 1 do 6). W momencie uzyskania najwyższego stopnia, otrzymuje się certyfikat UECT.

Odznaki i certyfikat mogą zdobywać jedynie członkowie federacji zrzeszonych w Związku. Inaczej pisząc, musimy być członkiem PTTK, aby móc się ubiegać o tę odznakę.

Każdy stopień odznaki, wymaga odbycia wycieczek rowerowych do pięciu krajów Unii Europejskiej, wliczając w to udział w “Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej UECT”.

Należy pamiętać, że przy ubieganiu się o następny stopień odznaki, nie możemy odwiedzić już kraju, w którym byliśmy podczas ubiegania się o poprzedni stopień odznaki UECT.

Tak jak przy krajowych odznakach, w tym przypadku również musimy zbierać potwierdzenia zrealizowanych wycieczek rowerowych. Na każdy stopień odznaki, przewidziana jest osobna książeczka drogowa, w której gromadzimy potwierdzenia.

Potwierdzenie odbycia wycieczki w danym kraju Unii Europejskiej, uzyskuje się poprzez odcisk stempla dowolnej instytucji, oprócz firm przewozowych i transportowych, w dowolnej miejscowości, w kraju, który odwiedziliśmy. Potwierdzenie udziału w ETTR jest pieczęć imprezy.

W momencie kiedy spełnimy warunki uzyskania odznaki pierwszego stopnia, musimy odesłać książeczkę drogową do weryfikatora.

Pełny tekst regulaminu, adres, gdzie można nabyć książeczkę drogową oraz adres weryfikatora znajdziecie tutaj.

To już koniec drugiej części cyklu o odznakach rowerowych, kolejna już niebawem.

0 0 głosy/ów
Oceń ten post
Kategorie: Porady
Podziel się z innymi!
Subskrybuj komentarze
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x